صفحه اصلی / مقالات / بایگانی چیست و تاریخچه و اصول بایگانی به چه صورت است.

بایگانی چیست و تاریخچه و اصول بایگانی به چه صورت است.

بایگانی چیست ، تاریخچه بایگانی و اصول بایگانی

بایگانی چیست؟

بایگانی (به فرانسوی: Archive) به کلیه سوابق واسناد ومدارک عمومی یا تاریخی که توسط دولت یا یک سازماندولتی یا اداره یا مؤسسه یا تأسیساتیاز این قبیل نگهداری می‌شود و نیزاسناد ومدارکی که خانواده یا فرد در ارتباطبا کار خود تهیه یا دریافت می‌کند و آن‌ها را تحت نظر خود محافظت یا نگهداری می‌نماید، گفته می‌شود.

 

تاریخچه بایگانی؟

از زمانی که بشر توانست مدارک مربوط به زندگانی و فعالیت‌های اقتصادی و نیز جزئیاتی از زندگی شخصی خود را بر روی مواد و اجسام با دوام ثبت کند؛ و در مکانی گرد آورد، بایگانی به وجود آمد.

 

اصول بایگانی؟

اصل منشأ یا خاستگاه :  این اصل حکم می‌کند که اسناد به شکل اولیه‌شان حفظ شوند تا ترتیب آن‌ها به هم نخورد. اصل نظم اولی : پدید آورنده بر اساس منظور خاصی اسناد را در کنارهم چیده و فرض برآن است که آن ترتیب، دارای منطق است و نباید آن را از بین برد.اصل حفظ نظم اولیه سند برای نخستین بار در دهه ۱۸۸۰ میلادی مطرح شد. براسا این اصل اگر نظم اولیه اسناد را شخص یا سازمانی پدیدآورده که خود از ابتدا نگهدارنده اسناد بوده‌است، باید آن را حفظ کرد.

 

در غیر اینصورت، مفهوم منابع که درک آن محتاج تخصص و دقت نظر است از بین می‌رود. نظم اولیه مشخص می‌کند که فرد یا سازمان تولیدکننده، چگونه اسناد خود را سندآرائی کرده‌است. بایگانی‌کننده‌ها، نظم اولیه اسناد را بهعنوان مدرکی برای چگونگی استفاده از آن‌ها در سازمان تولیدکننده، به پژوهشگران ارائه می‌نمایند.

البته گاهی بایگانی‌کننده، می‌تواند به دلایلی در نظم نخستین اسناد دست ببرد؛ مثلاً هنگامی که نظم درستی بر اسناد حاکم نباشد و اغلب آن‌ها به صورت تصادفی کنار هم قرار گرفته باشند یا نظم اولیه، فاقد قاعده بوده باشد ونظام پرونده‌ای آن برای افراد دیگر قابل درک نباشد یا اینکه عملاً بسیار پیچیده باشد، یا اینکه پیشینه‌ها از نظم چندین ساله خود خارج شده باشند.

 

اصل حفظ نظم سازمانی، نیازمند آن است که اسناد شخص یا سازمان، با اسناد شخص یا سازمان دیگر تداخل نداشته باشد.در اصل حفظ نظم اولیه، باید نظم آغازینی که تحت آن، سازمان یا شخص، مبادرت به تولید، نگهداری واستفاده از سند کرده‌است، محترم شمرده و به همان ترتیب حفظ شود.

 

به عنوان نمونه، چناچه یک بایگانی‌کننده، پرونده‌ای دریافت نماید که به شکل شماره‌ای و بر حسب کدپستی تنظیم شده‌است،حفظ نظم اولیه به همان شکل، ضروری است. در حقیقت می‌توان بیان داشت که در مورد بایگانی‌ها،ابزار اصلی نظم بخشی و رویکرد به مدارک، سرمنشاء اداری آنهاست. اسناد، منابع منحصربه‌فردی با ویژگی‌های استنادی و اطلاعاتی هستند. رعاین این دو اصل سبب خواهد شدتا پژوهشگرانی که به اسناد مراجعه می‌کنند، باهمان نظم اولیه اسناد را بازیابی نمایند و مورد استفاده قرا دهند و به همان ترکیب اصلی، نسبت به بررسی و تفسیر اطلاعات سند اقدام کنند.

 

سلیمانی معتقد است که مراکز بایگانی از بایگانی نهادها پدید می‌آیند؛ بنابراین بایگانی، منشأ و خاستگاه اسناد آرشیوی است؛ لیکن عکس این قضیه درست نیست. بدین معنا که به واسطه گزینش، ساماندهی و نگهداریبایگانیهای راکد، می‌توان مراکز بایگانی راشکل داد. برخی عقیده دارند که با استفاده از توصیف آرشیوی، می‌توان به شناسائی و توصیف زمینه و محتوای مواد آرشیوی، به منظور دسترس‌پذیر ساختن آن‌ها پرداخت. توصیف، فرایندبرقراری نظارت فکری و مدیریتی بر موجودی بایگانی‌کننده است.

بایگانی چیست ، اصول بایگانی ، تاریخچه بایگانی

شرکت تندیس بزرگترین تولید کننده لوازم اداری و بایگانی در سراسر کشور

راستی برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرامی شرکت و یا در اینستاگرام عضو شوید.

شرکت تندیس

تهران
شهریار ، فردوسیه ، خیابان نان ماشینی ، پلاک ۷۰
Iran - ایران
تلفن: ۰۲۱۷۷۷۳۲۸۲۴
تلفن دوم: ۰۲۱۷۷۷۳۲۸۲۵
نمابر: ۰۲۱۸۹۷۷۴۲۷۵
۷ روز هفته و ۲۴ ساعته باز می باشد
Print Friendly, PDF & Email

بازدیدها: ۲۳۱

درباره شرکت تندیس

این مطالب را نیز ببینید!

رنگ کوره ای چیست؟

رنگ کوره ای چیست ؟ رنگ کوره ای چیست ، نوعی پوشش صنعتی از مواد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.